Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Food rules in office

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Dimitris Papadimitriou. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Saber στις 21-12-2006, 22:32. Υπάρχουν 11 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  20-12-2006, 16:38 22570

    Food rules in office

    Φαντάζομαι ότι πολλοί το έχετε ζήσει το σκηνικό!
    http://blogs.msdn.com/acid49/archive/2006/12/20/food-rules-in-ms-sigma-office.aspx
    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  20-12-2006, 16:49 22572 σε απάντηση της 22570

    Απ: Food rules in office

    Διαμαρτύρομαι εντόνως! Το δικαίωμα στο ταπεράκι μου είναι α-δια-πρα-γμά-τευ-το (και αποχρών λόγος παραίτησης).
    Νηστικό αρκούδι δεν developάρει, και αρκούδι που τρώει junk food ομοίως.

    Νατάσα Μανουσοπούλου
  •  20-12-2006, 17:01 22574 σε απάντηση της 22572

    Απ: Food rules in office

    Η ανακοίνωση που στάλθηκε στη συγκεκριμένη εταιρεία λέει ότι "σέβεται την επιλογή" των εργαζόμενων να φέρνουν φαγητό από το σπίτι, εφόσον δεν το τρώνε στο γραφείο, αλλά στο εστιατόριο. Στα παλιά γραφεία είχαμε εστιατόριο και εκεί το άνοιγες το ταπεράκι σου! Τι φωνάζεις;;;
    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  20-12-2006, 17:02 22575 σε απάντηση της 22572

    Απ: Food rules in office

    Αααα, κοιταξε να δεις...οι κανόνες είναι κανόνες. ΦΥΣΙΚΑ και δεν σου απαγορεύει κανένας να φέρνεις το ταπεράκι σου! Προτείνουμε όμως να περνάς το ταπεράκι σου από ειδική επεξεργασία κατά την οποία θα αφαιρούνται όλες οι οσμές και τα περίεργα υγρά που ενδέχεται να διαχυθούν ως τον καθαρό και πολυπολιτισμικό χώρο εργασίας των συναδέλφων σου developers ωστε αυτοί να μην ενοχληθούν γευστικά (ή και θρησκευτικά) από την οσμή των προς κατανάλωση προσωπικών σου εδεσμάτων. Εν ανάγκη, η ειδική επεξεργασία θα αφαιρεί ΚΑΙ το φαι από το ταπεράκι. Ετσι, θα είστε όλοι ικανοποιημένοι :)

    Λυση νο.2 (απορώ πώς δεν έχει προταθεί ακόμα κάτι τέτοιο): Να χωριστεί ο χώρος (οπως κάνανε για τους smokers/nonsmokers στα καταστήματα) σε χώρο φέροντων ταπεράκιον και χώρο μη φεροντων ταπεράκιον. Ετσι, ο καθείς θα έχει το δικό του χώρο και αν μη τι άλλο στο χώρο φέροντων ταπεράκιον θα μπορούν άνετα οι εργαζόμενοι να ανάβουν ινδικά αρωματικά κεράκια, να χρησιμοποιούν αφρόλουτρο ή ακόμα και να ψεκάζουν με αποσμητικά χώρου!

    Πως τα λεω σημερα!


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  20-12-2006, 17:03 22576 σε απάντηση της 22570

    Απ: Food rules in office

    Και σε εμάς το ταπεράκι είναι παράδοση!
    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  20-12-2006, 17:05 22577 σε απάντηση της 22576

    Απ: Food rules in office

    κοίτα να δεις που πάλι έδωσα αφορμή για επεισόδιο του Ζαχαρία!
    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  20-12-2006, 17:47 22578 σε απάντηση της 22570

    Απ: Food rules in office

    Σωτήρη, αν σε είχα συνεργάτη μου, θα μας απέλυαν και τους δύο από τα γέλια!
    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  20-12-2006, 21:42 22599 σε απάντηση της 22570

    Απ: Food rules in office

    ΑΗΑΗΑΗΑΗΑΗΑΗΗΑ, κορυφαίοι. Σωτήρης για άλλη μια φορά ρεσιτάλ..

    Α και Νατάσα, μια χαρά χορεύει junkfoodικο αρκούδι, το θέμα είναι για πόσο αμα τρώει μόνο Junk.. Stick out tongue
    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  21-12-2006, 10:14 22628 σε απάντηση της 22599

    Απ: Food rules in office

    Ο μόνος συσχετισμός που βρίσκω πάνω μου για το junk food είναι ότι η ποσότητά του είναι ευθέως ανάλογη του μεγέθους της κοιλιάς μου...

    Τελευταία φτάνω το ανησυχητικό μέγεθος "Ταβερνιάρη"...

    Κατά τα άλλα ταπεράκι ε...

    Καλά θα είναι να είναι μόνο στο εστιατόριο... Όχι ότι έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα όμως...
    Simple Photography
  •  21-12-2006, 11:45 22640 σε απάντηση της 22570

    Απ: Food rules in office

    Ερρώτηση

    Και αν έχουν έναν Έλληνα συνάδελφο που θέλει να φάει μπακαλιάρο σκορδαλιά τί γίνεται;

    Ακόμα χειρότερα εαν δε ζεστάνει τη σκορδαλιά και το φάει κρύο τότε πάλι τί γίνεται;

    Πώς θα κάνει μετά pair programming;
    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
  •  21-12-2006, 12:25 22643 σε απάντηση της 22640

    Απ: Food rules in office

     thrylos wrote:
    Ερρώτηση

    Και αν έχουν έναν Έλληνα συνάδελφο που θέλει να φάει μπακαλιάρο σκορδαλιά τί γίνεται;

    Ακόμα χειρότερα εαν δε ζεστάνει τη σκορδαλιά και το φάει κρύο τότε πάλι τί γίνεται;

    Πώς θα κάνει μετά pair programming;

    το ξεφτήλισες τελείως το θέμα αλλά έχω να προσθέσω ότι το pair programming  επιρρεάζεται και από άλλους παράγοντες όπως:

    • πόσο συχνά πλενόμαστε
    • τι φάγαμε το προηγούμενο βράδυ (φασολάδα, κρεμμύδια)
    • και τόσα άλλα

    πάντως νομίζω ότι η συνύπαρξη στο χώρο εργασίας είναι σαν την συγκατοίκηση, πρέπει να σκέφτεσαι και τον άλλο πάρα πολύ. Εξαρτάται από τον χαρακτήρα και την κοινωνικοποίηση του καθένα και επιρρεάζει άμεσα την ικανότητα ομαδικής δουλειάς.

  •  21-12-2006, 22:32 22678 σε απάντηση της 22643

    Απ: Food rules in office

    Junk food κομμένο, ο γιατρός μου βρήκε πίεση 19...

    Από τότε μόνο ταπεράκι με κοτόπουλο ή ψάρι και σαλάτα (ουγκ)
    I want RAM...to live my life alone
    I want RAM...leave me be
    I want RAM...to do things on my own
    I want RAM...to live my life and to be free
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems